IMPERATIV! Tryb rozkazujący – bez problemu!

Tryb rozkazujący? Nic prostszego!

Jak nauczyć się tworzyć tryb rozkazujący w prosty sposób? Przeczytaj mój wpis. Wystarczą trzy kroki. Zapamiętaj je – a nie będziesz miał(a) już nigdy problemów z prawidłowym utworzeniem form czasownika w trybie rozkazującym 🙂

Najważniejszą sprawą jest zapamiętanie faktu, że należy użyć BITTE!(proszę). Bez tego słówka-czarodzieja nasza prośba będzie niestety (prawie) rozkazem. Wydaje mi się, że należy być przede wszystkim uprzejmym. Wówczas można uzyskać to, o co się prosi 🙂

Krok 1

Jak utworzyć formy czasownika w trybie rozkazującym? Wyjaśnię to na przykładzie dowolnie wybranego czasownika np. BESTELLEN (zamawiać). Znając INFINITIV (bezokolicznik) mamy już utworzony IMPERATIV dla dwóch form – Sie oraz wir. Wyjaśnia to poniższy obrazek:

Krok 2

Tryb rozkazujący dla drugiej osoby liczby pojedynczej DU (ty) tworzony jest po odrzuceniu od tematu BESTELL-EN końcówki EN. Czasami należy odrzucić samo N (przy jednosylabowych czasownikach). Czasowniki, których temat kończy się na –t, -d, -ig (np. arbeiten, wenden, fertigen) wymagają zostawienie literki E. Wówczas odrzuca się tylko samo N, Umożliwia to łatwiejsze wypowiedzenie formy trybu rozkazującego.

Krok 3

Tworzenie trybu rozkazującego dla drugiej osoby liczby mnogiej (ihr – wy) jest równie prosty. Wystarczy wstawić literkę T/ET na miejsce EN/N. Poniższy obrazek pokazuje ten proces.

Należy zapamiętać, że w trybie rozkazującym należy używać formy zaimka osobowego Sie oraz wir, a zaimki osobowe w drugiej osobie liczby pojedynczej i mnogiej znikają. (Podobnie jest w języku polskim. Unikamy formy ty, oraz wy. Ich użycie mogłoby zabrzmieć niezbyt elegancko. np. Ty, zamów! )

Już poznałeś/aś trzy kroki przy tworzeniu trybu rozkazującego (Imperativ)! Poniżej pokażę cały proces na przykładzie czasownika kaufen (kupować). Poniższy schemat pokazuje kolejne trzy kroki, które pomogą stworzyć bez problemu formy trybu rozkazującego:

Nie zapomnijmy o użyciu wykrzyknika!. Oraz koniecznie o użyciu słówka BITTE! Nie zawsze pamiętamy o tym, co wydaje się oczywiste.

Mój wpis nie wyczerpał (niestety) tematu pod tytułem „Tworzenie form trybu rozkazującego (Imperativ)”. Istnieją bowiem jeszcze czasowniki mocne, zwrotne, rozdzielnie złożone, czasownik :SEIN (być). Tam pojawiają się pewne problemy (na szczęście niezbyt trudne do opanowania). Te problemy spróbuję wyjaśnić w następnych postach.