Passiv Perfekt. Mein Bett ist nicht gemacht worden.

Passiv (strona bierna) często sprawia sporo kłopotów – zarówno w mówieniu jaki i pisaniu. W tym wpisie zajmę się prostym sposobem nauczenia się Passiv Perfekt. Coś zostało (lub nie) zrobione. Czas przeszły dokonany (Perfekt)..

Najważniejszą sprawą jest uświadomienie sobie, które czasowniki nie tworzą strony biernej w języku niemieckim. Są to trzy grupy czasowników:

Wybierzmy kilka przykładów, tego co może dziać się rano po przebudzeniu się. 1. ścielimy łóżko. 2. pijemy kawę 3. jemy ciastko 4. pracujemy za pomocą internetu 5. nie jemy śniadania 6. bierzemy prysznic. itp.

Informacje i schemat jak tworzy się Passiv Perfekt znajdziesz również tu.

Mój wzór na Passiv Perfekt jest krótki, prosty i wygląda następująco (wersja podstawowa):

Czasownik posiłkowy „sein” jest odmieniany przez osoby. Jest on stałym elementem. Podobnie jest z stojącym na końcu zdania czasownik posiłkowy „worden„. Stanowi on wersję skróconą od trzeciej formy czasownika „werden” (wurde, ist geworden) i jednoznacznie wskazuje na stronę bierną.

Jeśli utworzymy zdania według powyższego wzoru to bez trudu użyjemy poprawnie ten tryb:

Jeżeli chcemy dodać osobę, która dokonywała danej czynności, wystarczy użyć przyimka VON (zawsze z Dativ). Czasami zdarza się, że powinniśmy użyć przyimkaDURCH (zawsze Akkusativ) – tłumaczonego jako „na skutek”. (np. durch den Krieg – na skutek wojny)

W ten sposób nauczysz się szybko i poprawnie używać strony biernej. Oto przykłady:

Wydaje mi się, że jest to bardzo praktyczna i szybka metoda!