Frohes Neujahr! O świętowaniu Nowego Roku

W tym wpisie zajmę się słownictwem i zwyczajami związanymi z Nowym Rokiem. Opiszę możliwości wprowadzenia nowych zwrotów związanych z świętowaniem tego faktu za pomocą zabawy (kahoot.com) Następnie podam przykłady linków, gdzie można zobaczyć i przeczytać opis tego święta (visuel). Po tym wstępie będzie można już przejść do ćwiczeń (audio) z ćwiczeniami. Podam parę przydatnych linków. Aby podsumować i sprawdzić swoją znajomość nowego słownictwa warto będzie zapoznać się ze stronami, gdzie ćwiczymy rozumienie ze słuchu (Verstehen vom Hören) oraz rozumienie z czytania (Verstehen vom Lesen)

Das Neujahr/Nowy Rok

Spiel/Quiz

  • Forma zabawy jest najprzyjemniejsza, gdy można uczyć się w grupie. Ale nie tylko! Oto parę propozycji na stronie kahoot.com.

Można oczywiście samemu stworzyć quiz. Nie jest to takie trudne, a zabawy moc. Zachęcam. 🙂

visuel

audio

Verstehen vom Hören/Lesen

Na końcu naszej nauki warto przeczytać/wysłuchać tekst odnośnie hucznego obchodzenia Nowego Roku lub kontrowersji związanych z tym. Czy fajerwerki są potrzebne? Czy koniecznie trzeba napić się szampana? Skąd wzięły się te tradycje? Jak jest historia korka od szampan? Są to często teksty na poziomie C1/2, a więc dosyć trudne. Nie należy jednak poddać się, warto spróbować zrozumieć przynajmniej sens rozważań na wymienione tematy. Dosyć dużo podpowiedzi zobaczyć można na obrazkach i dzięki skojarzeniom rozumienie całego tekstu może być o wiele łatwiejsze. Oto propozycja tekstów:

  • Prosit Neujahr: Silvester in Staub und Braus

Życzę przy okazji uczenia się języka niemieckiego szczęśliwego Nowego Roku!

Przeczytaj również o Weihnachten.

Leave a Reply