Tookapic

Weihnachten – online lernen

Boże Narodzenie w Niemczech- jak przedstawić to święto w atrakcyjny sposób – na przykład na lekcji?  Czy można uczyć się samodzielnie? To całkiem ciekawe wyzwanie.  W tym wpisie zebrałam linki, pomocne w nauce słownictwa „Weihnachten”.  Na początku proponuję zapoznać się z podstawowymi pojęciami. Potem  warto spróbować wyłowić je w kontekście opisu zwyczajów  bożonarodzeniowych. Następny krok to obejrzenie wideo i wykonanie ćwiczeń sprawdzających rozumienie tekstu . Rozumienie tekstu bez wizji (tzw. Verstehen vom Hören)  jest już sporym wyzwaniem. Dodatkowym ćwiczeniem jest rozumienie tekstu czytanego (tzw. Verstehen vom Lesen). Ciekawa jestem, czy spodoba się Wam mój pomysł.

Lekcję rozpoczęłam od wizualnego przedstawienia słownictwa  typowego dla obrzędów i zwyczajów panujących w czasie Adwentu (der Advent) i Bożego Narodzenie (Weihnachten) w niemieckim obszarze językowym.

Wortschatz / Zapoznanie się ze słownictwem: Kahoot quiz

Kahoot quiz Weinechten

Kahoot to interaktywny quiz internetowy, w którym możemy razem z  przyjaciółmi zmierzyć się w pojedynkach na słownictwo! Specjalnie dla Was stworzyłam quiz ze słownictwem związanym z okresem „Weihnachten” ze zwrotami podanymi na umieszczonych niżej obrazkach. Na stronie kahoot znaleźć można  wiele innych ciekawych quizów na ten temat! Na przykład świetny quiz jak ten.

Teraz mamy (nawet jeśli przybliżone) wyobrażenie o znaczeniu tych podstawowych słów. Możemy zatem przejść do strony, na której przedstawione będą zwyczaje i ich pochodzenie. UWAGA! Bywa, że słownictwo jest dość trudne, ale warto spróbować zrozumieć choć część.

Zaglądamy na te strony:

Verstehen vom Hören- audiovisuell/rozumienie ze słuchu – audiowizualne nagranie

Następnym krokiem może być obejrzenie wideo dotyczące tematyki  Weihnachten. Tu strona Deutsche Welle oferuje mnóstwo ciekawych filmików, trwających ok. 3 – 5 min, a do tego ze słownikiem oraz paroma ćwiczeniami do tekstu (z kluczem).  Oto parę przykładów:

Verstehen vom Hören – audio /rozumienie ze słuchu – nagranie

Zanim przejdziemy do tekstu słuchanego, warto zapoznać się  również z takimi wyrażeniami jak :Schwibbogen,  jak i dowiedzieć się coś na temat  die Weihnachtspyramide A do tego można obejrzeć obrazki z Erzgebirge.

Przechodzimy do tekstu słuchanego (nagranie audio). Proponuję następujący sposób przyswajania słownictwa, na przykładzie jednego nagrania pt. „Was ist an Heiligabend nur heilig?” Tekst powinien być dwukrotnie wysłuchany (tak jak na egzaminie).

Dla wielu osób zrozumienie pełne tekstu jest dosyć trudnym zadaniem,  warto więc skorzystać z tekstu wysłuchując nagranie po raz trzeci, czwarty, aż …. do pełnego zrozumienia!
Inną ciekawą audycją jest

Im Weihnachtsstress

Verstehen vom Lesen/rozumienie tekstu  czytanego

 Uzupełnić wiedzę na temat „Weihnachten” można poprzez ćwiczenia obejmujące rozwijanie umiejętności rozumienia tekstu czytanego (również jeden z elementów egzaminu). Można sięgnąć na przykład  po następujące materiały:

Weihnachten mal anders

Weihnachten für alle

Gefühlvolle Werbung zu Weihnachten

Kaufrausch vor Weihnachten

Übungen zum Advent

Weihnachtsgeschenke in Deutschland – Traditionen und neue Trends

Wpis ten powinien być pomocny nie tylko dla nauczycieli , ale również powinien ułatwić samodzielną naukę języka niemieckiego. W związku ze zmianami wymagań egzaminacyjnych matury IB, German B – SL/HL taki styl pracy powinien być obowiązkowy dla uczniów pragnących dobrze przygotować się do jego zaliczenia.

Życzę powodzenia! A może Wy macie jakieś ciekawe propozycje na ten temat?

Leave a Reply